Det mest oppsiktsvekkende funnet i undersøkelsen er den høye konsentrasjonen i OTA-markedet, som har økt jevnt over tid. Amerikanske Booking Holdings sto for rundt 60% av europeiske OTA-bestillinger i 2013; i dag er andelen på nesten 70%. Sammen med Expedia Group står de to største globale gruppene nå for mer enn 85% av alle OTA-bestillinger i Europa.
HOTREC
Booking Holdings og Expedia står for 85 % av Europas OTA-marked
Den europeiske organisasjonen for hoteller og restauranter, HOTREC, presenterte nylig sin nye European Hotel Distribution Study 2026*. Den viser blant annet at over 85% av OTA-bestillingene nå kontrolleres av kun to globale plattformgrupper: Booking Holdings og Expedia Group.
For å beskytte konkurranse og innovasjon i sektoren, etterlyser HOTREC effektiv håndheving av den digitale markedsloven (Digital Markets Act) og at EU bevarer de viktigste beskyttelsene av åpenhet og rettferdighet i Platform-to-Business Regulation (P2B).
Reiseliv1 & Convenience
Nett og papir
3 mnd
199,- 599,-
KJØP
Reiseliv1 & Convenience
Nett
1 mnd
19,- 149,-
KJØP
Nylige artikler
Clarion Hotel The Edge i Tromsø ferdig oppgradert
Rekord for norske overnattingsbedrifter i august
Flere norske blant de mest stressende europeiske flyrutene for nervøse reisende
ROC®-sertifisert kaffe til alle Strawberry-hoteller
Booking Holdings og Expedia står for 85 % av Europas OTA-marked
Mest leste artikler
Oslo vil innføre cruiseavgift fra 2027 – hotellgjester slipper
Turistnæringen i Nord-Norge tjener 30 milliarder – kommunene får lite skatt
Hellstrøm Juleaquavit 2026 kåret til beste akevitt på Norsk Akevittfestival
Nordre Follo vil ha hotell ved NFFs treningsanlegg i Ski
Booking Holdings og Expedia kontrollerer 85 % av Europas OTA-marked