På Støtt, nord på Helgelandskysten, kan besøkende ta del i en rekke naturbaserte opplevelser, som kajakk, rib turer, toppturer, breklatring på Svartisen, fisking, med mer. Å fiske en torsk, som samme kveld blir tilberedt og servert i restauranten, vil være en unik og uforglemmelig opplevelse for mange.
Hans Petter Sørensen/De Historiske
Alle kjemper om premiumturistene
Ikke bare Norge, men mange av Europas fremste reisemål, satser nå på å øke inntektene fra turismen ved å satse på såkalt premiumturisme. Det viktige er hvor mye turistene legger igjen på destinasjonene de besøker, ikke antall besøkende.
Det europeiske reisemarkedet konkurrerer ikke lenger bare om flere ankomster. Land fokuserer i økende grad på å tiltrekke seg reisende som blir lenger, bruker mer penger og støtter lokale økonomier, gjennom overnatting, bespisning, underholdning og kulturelle opplevelser. Ifølge sammenligninger av turistomsetning, nådde gjennomsnittsforbruket i EU rundt 104 euro per person per døgn i 2025, men mange land og segmenter presterte langt over dette nivået. En destinasjons suksess måles ikke lenger bare etter hvor mange turister som kommer, hvor mye de besøkende bruker per døgn er blitt mye viktigere.
Reiseliv1 & Convenience
Nett og papir
3 mnd
199,- 599,-
KJØP
Reiseliv1 & Convenience
Nett
1 mnd
19,- 149,-
KJØP
Nylige artikler
Norge satser stort på britiske skiturister
Turistskatt-kommunene må prioritere destinasjonsselskapene
Alle kjemper om premiumturistene
Matmegleren i kraftig vekst – åpner nytt distribusjonssenter
188 serveringssteder kontrollert, 78% hadde minst ett regelverksbrudd
Mest leste artikler
Nye regler for håndbagasje: Nå kan du ta med 2 liter væske
Statsbudsjettet 2027 overser norsk reiseliv som fremtidsnæring
Reisetrender 2027: Mikroreiser, velvære og personlig vekst
Michael Thomson blir direktør for Quality Hotel Seaside i Kristiansund
Norge og Europa kjemper om premiumturistene