Av alle Google AI-modus-svarene som ble analysert i studien, inneholdt 65,1 % lenker som ledet reisende til OTA-bestillingssider, i stedet for hotellets eget nettsted.
iStock/Golden Sikorka
Kunstig intelligens i hotellbransjen
Kunstig intelligens-plattformer skaper en dynamikk der vinneren tar alt
AI/KI-plattformer som ChatGPT, Gemini, Perplexity, Claude, Grok og Google AI Mode svarer nå på hotellanbefalinger for millioner av reisende. For hotelleiere er spørsmålet ikke lenger om denne kanalen eksisterer, det er om eiendommen deres vises i den, og i tilfelle hvor gjesten blir dirigert. Rundt 40% av de som reiser internasjonalt benytter nå AI-baserte verktøy i planleggingen av reisen, og antallet øker.
LuxDirect presenterte nylig sin CS7 London-studie*: 2700 strukturerte forespørsler ble kjørt på 25 luksushoteller på seks AI-plattformer. LuxDirect har nå analysert mer enn 12.500 AI-reiseforespørsler i fem britiske luksusmarkeder. Funnene fra London utfordrer flere antagelser om hvordan hotellomdømme, størrelse og merkevaregjenkjenning oversettes til AI-synlighet.
Reiseliv1 & Convenience
Nett og papir
3 mnd
199,- 599,-
KJØP
Reiseliv1 & Convenience
Nett
1 mnd
19,- 149,-
KJØP
Nylige artikler
Arbeidstilsynet styrker innsatsen for arbeidsmiljøet i overnattings- og serveringsbransjen
Stadig flere ønsker at julebordet skal være mer enn bare en middag
Widerøe kåret til Europas beste regionale flyselskap
Virke: Statsbudsjettet 2027 – ingen styrkning av norsk reiseliv
– Hotellmarkedet i Tromsø er et av de desidert mest solide i Norge
Mest leste artikler
June Johansson blir hotelldirektør for The Hoxton Oslo
Flere hundre taxisjåfører utestengt fra Gardermoen etter svindel
Norske hoteller med sterk vekst i tredje kvartal og september
Oslo-restauranter kjøpte stjålet kjøtt fra matbutikker
Clarion Hotel The Edge i Tromsø er ferdig oppgradert