Kansellerte flyavganger og kolonnekjøring på Vestlandet
Kraftig vind på Vestlandet fører til kolonnekjøring og at flere flyavganger er kansellert. I Nordsjøen er dagens helikopteravganger til og fra Bergen kansellert.
Flere flyankomster og -avganger på Flesland i Bergen, er kansellert, skriver Bergensavisen og Bergens Tidende.
På Stavanger Lufthavn Sola sto all flytrafikken i en kort periode mandag formiddag, skriver Stavanger Aftenblad.
– Hovedproblemet akkurat nå er at vi ikke klarer å ise av flyene på grunn av vinden. Det betyr at ingen fly kan lette fra Sola, sa lufthavnsdirektør Anette Sigmundstad i Avinor til Aftenbladet rundt klokken 9.
Kort tid før klokken 10 opplyser Avinor til NTB at problemet så ut til å være løst og flere fly hadde fått tatt av.
En rekke farevarsler
Store deler av norgeskartet er dekket av ulike farevarsler. Kraftige vindkast preget store deler av landet, men det er altså deler av Hordaland og Rogaland hvor det blåser som verst.
Meteorologene advarer om mulighet for svært kraftige vindkast på opp til 40 meter per sekund, liten til full storm på kysten og i fjellet.
I ytre deler av Agder er det sendt ut oransje farevarsel om svært mye snø mandag. Det kan komme opptil 40 centimeter snø enkelte steder.
Snø og is fører til mange innstilte fly i Frankfurt
Over 100 flygninger er innstilt på flyplassen i Frankfurt mandag morgen på grunn av mye snø og is, opplyser flyplassoperatøren Fraport.
Av de totalt 1052 flygningene som er satt opp mandag, er 102 allerede innstilt. Og flere kan det bli utover dagen, advarer Fraport.
Det er vanskelig vintervær i området, med mye snø og is. Mannskaper jobber med å holde rullebanen fri for snø, samtidig som 34 kjøretøy som brukes til å spraye avisingsvæske på flyene, er i full sving.
Nylige artikler
Overnattingsavgift for de som allerede bidrar mest
Adrenalinkulturen i kokkefaget – en profesjonskultur på vippepunktet
Nordmenns ferieaktivitet høyest i Europa
Hotellet halverte sykefraværet: – Vi måtte jobbe annerledes
Forbedret økonomi og økt passasjertrafikk for Avinor i 2025
Mest leste artikler
Turisme til Oslo øker: Stor vekst fra USA og Kina
Norske verdier som drivkraft for helårlig reiseliv i Norge
Hvordan pandemien har endret nordmenns reisemønster og preferanser
Opplev Norges natur med Brim Explorers nullutslippsbåter
Scandic Hotels: Sterkere grunnlag for vekst og økt RevPAR i 2025