Over 40 millioner passasjerer i årets første 9 måneder via Avinors lufthavner
Det var nesten fem millioner passasjerer ved Avinors lufthavner i september, en vekst på 1 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor. Tallet på utenlandsreisende fortsetter å vokse, mens tallet på innenlandsreisende er stabilt.
Hittil i år har mer enn 40 millioner passasjerer reist gjennom Avinors lufthavner, ca. 2 prosent flere enn på samme tid i fjor.
Utenlandspassasjerer fortsetter som den viktigste vekstdriveren. I september økte antallet med 3 prosent sammenlignet med samme måned i fjor, mens tallet på reisende innenlands var på nivå med fjoråret.
Oslo lufthavn hadde 2,6 millioner passasjerer i september, en vekst på 1 prosent fra året før. Hittil i år ligger tallet på reisende ved landets største lufthavn over nivået fra samme periode i 2025, etter en positiv utvikling gjennom sommeren og den tidlige høsten.
Bergen lufthavn fortsatte den sterke utviklingen og er den største vekstmotoren blant de største lufthavnene. I september reiste ca. 661.000 passasjerer gjennom Flesland, en økning på 2 prosent. Hittil i år har Bergen lufthavn vokst med 6 prosent, sammenlignet med samme periode i fjor.
Også Tromsø lufthavn fortsetter den positive utviklingen, med en vekst på 3 prosent i september og 4 prosent hittil i år. Trondheim og Stavanger hadde en svak nedgang i september og ligger fortsatt noe under fjoråret, så langt i år.
Nylige artikler
Hilton-rapport viser reisetrender for 2027
Hvem skal holde reisemålene i gang?
Savner mange svar rundt turistskatten
Internasjonal Halloween-pop-up på Døgnvill Vulkan
Scandinavia Scene på Hotel Scandinavia åpner dørene igjen etter 25 år
Mest leste artikler
June Johansson blir hotelldirektør for The Hoxton Oslo
Oslo-restauranter kjøpte stjålet kjøtt fra matbutikker
Tromsø-hotellene vokser kraftig med økt rombelegg
Flere hundre taxisjåfører utestengt fra Gardermoen etter svindel
Svakere marked og færre julebordbookinger i reiselivet