NM i Honning – stort potensial for økt forbruk i Norge
24. januar er det duket for NM i Honning. Det skal kåres vinnere i hele 12 kategorier og presmakingen er i full gang.
Selve finaledagen 14. januar. 24. januar er det seminar, seremoni og festmiddag. NM i Honning har vært arrangert siden 2017, og Hanen har vært prosjektleder fra 2023, med et arrangementstyre som består av Hanen og Norges Birøkterlag.
For pollinering av norsk natur og norsk landbruk trenger vi en robust birøkternæring i Norge. Beregninger gjort av Norges Birøkterlag viser at behovet for bikuber er på ca. 70.000, i dag har vi omlag 50.000 bikuber i landet.
- NM skal bidra til å sikre fremtiden til norsk birøkt.
- NM i Honning er et verktøy for innovasjon, rekruttering og omdømmebygging
- I tillegg til å kunne heve kompetanse og etterspørsel hos forbruker og Horeca
Grøntnæringen i Norge har mål om å øke produksjonen, og honningbier brukes til pollinering i frukt-, bær-, frø- og grønnsaksproduksjon. Ønsket om økt selvforsyning av matvarer er stadig på dagsordenen, særlig etter de siste års problemer med forsyningslinjene på grunn av pandemi og krig.
I Norge spiser vi årlig 3-500 gram honning per person. Dette er forsvinnende lite, også i verdenssammenheng. I Sverige ligger snitt forbruk pr. innbygger på 1,2 kg årlig. Så potensialet for økt forbruk er stort.
Nylige artikler
Vil tilby Norges beste Halloween-feiring
Skal lede Nord-Norges største hotell
Er dette verdens beste hoteller?
Internasjonale kongresser - Norge på topp i Norden
Fjellet, Spania og London er høstferievinnere hos Finn
Mest leste artikler
Stey Stavanger åpner nytt hotellkonsept i Hinna Park
Petter Stordalen fornærmet i underslagssak mot tidligere assistent
Storbritannia leder Europas marked for hotellinvesteringer
Overtidsbetaling for merarbeid kan koste reiselivet 2 milliarder
Byrknes Ocean Resort åpner i Gulen høsten 2027