
Mer enn åtte av ti sommerreiser er solgt
Fellesferien er like rundt hjørnet, og Apollo melder om høyt trykk på salget av sommerreiser.
Flere avganger og hoteller nærmer seg utsolgt, og nok en gang er det Hellas som troner sommerens toppliste – med Kreta på en soleklar førsteplass.
De populære greske øyene møter derimot sterk konkurranse i år. Det greske fastlandet har de siste årene økt markant i popularitet, og for første gang kaprer det i år sommerens solide andreplass.
- Nordmenn har for lengst lagt sin elsk på Hellas, men i år velger rekordmange å oppleve nye sider av favorittlandet. Det er veldig gøy! Ikke bare har fastlandet virkelig befestet seg som en storfavoritt med regioner som Epirus og Peloponnes, men vi ser også at små og mer genuine øyer som Karpathos øker markant, sier Beatriz Rivera, kommunikasjonssjef i Apollo.
Hellas, Kroatia, Kypros og Spania er mest populært
Foruten om Hellas er også Kroatia, Kypros og Spania er blant sommerens mest populære ferieland. Fellesnevneren for alle er at skreddersydde kvalitetshoteller trender. Hos Apollo er det eksempelvis reisearrangørens egne konsepthoteller som er de mest populære – med Apollo Sports som storfamilienes nye favoritt. Også hotellkonseptet Apollo Mondo Local utmerker seg ekstra i år. Konseptet består av mindre, lokaleide og ofte familiedrevne hoteller der man virkelig føler, ser, smaker og hører at man er i Hellas.
- Gjestfriheten på våre Local-hotell er ulikt noe annet. Her blir du tatt imot som en familievenn, som trolig er den største årsaken til at dette er konseptet med flest gjentakende gjester. Det er hytta – bare i Hellas, smiler Rivera.
Sent ute? Her er tipsene!
Om du er blant dem som ikke har sikret deg utenlandsferien enda, er det ingen grunn til panikk. Det finnes fortsatt gode reisemuligheter, men det lønner seg ikke å sitte for lenge på gjerdet og vente. Prisnivået på sommerens restplasser er allerede såpass lavt, at sannsynligheten for at man vil kunne spare mye mer på å vente ekstra lenge er liten.
I motsetning til hva mange tror er det heller ikke slik at reisearrangørene «fyller på» med ekstra reiser hvis etterspørselen er stor. Blir det tomt, forblir det tomt. Og når det regner, som det gjør nå, rives mye vekk.
- Det er nesten komisk hvor fort vi ser salgseffekten av ustabilt regnvær. Dråpene fungerer åpenbart som en iskald påminnelse om hvor grå og kald norsk sommer fort kan bli, og da kaster vi oss over tastaturet og sikrer oss en utenlandsreise. Det er ingenting som hjelper mer enn å ha en reise å glede seg til, sier Rivera.
Hun har også ett konkret reisetips til etternølerne der ute: Reis i august, eller september! Da er nemlig tilbudet størst og prisene lavere.