Voksende motstand mot masseturismen
De siste årene har det haglet med harde angrep på den økende masseturismen i de mest pressede ferieområdene i Syden, spesielt i Spania.
Ikke minst har protestene vært synbare på Mallorca, der strømmen av besøkende nordmenn og andre utlendinger bare fortsetter å øke, skriver Flysmart24.
Protestene har fått mange til å føle seg uvelkommen på den populære ferieøya.
Voksende motstand
Nå slår deler av turistnæringen tilbake mot den voksende motstanden, melder avisen Majorca Daily Bulletin.
Ansatte i handelsnæringen har lansert sin egen kampanje der de takker turistene for at de har kommet, og ønsker dem velkommen tilbake til øya.
Kampanjen vil ta i bruk et lett gjenkjennbart slagord som protestantene bruker, der de ofte bærer plakater med beskjeden «Tourists, go home.»
Lager sin egen vri
De handelsansattes kampanje har lagt til et lite tillegg på dette slagordet.
Turistene vil få utdelt en gratis gjenbruksveske med en beskjed påtrykt: – Tourists, go home happy (Turister, dra hjem lykkelig).
– Målet er at hver turist skal føle seg velkommen og verdsatt, sier presidenten for foreningen som står bak kampanjen, Joana Manresa i Federation of Retail Employers of the Balearic Islands (Afedeco).
Kampanjen tar sikte på å føre turistene til lokale butikker, og oppmuntre dem til å fylle veskene sine med lokale produkter og suvenirer for å ta med hjem.
Turistene ikke en plage
Ansatte-fremstøtet er en del av en større kampanje som øyas hotellnæring har satt i gang, og som har til hensikt å vise at langt fra alle er enige i at turismen er en pest og en plage.
Som flysmart24 har skrevet tidligere, har det også dette året vært flere heftige protester mot masseturisme på Mallorca.
Lokalbefolkningen har flere steder tatt til gatene for å protestere mot at den økende turiststrømmen ødelegger miljøet, og presser fastboende ut av boligmarkedet.
Nylige artikler
Skal skape en ledende vinterdestinasjon på Bjorli
1 av 7 velger å feire jul eller nyttår i utlandet
Dette vil folk oppleve på reise i 2026
Høy kundetilfredshet hos SJ Norge
Christian André Pettersen og Team Norway er klare for Bocuse d’Or Europa
Mest leste artikler
Feir jul og nyttår i utlandet: Gran Canaria og Thailand er favorittene
Reisetrender 2026: Storbyferie, idrett og bærekraft
Air Serbia lanserer ny flyrute til Tromsø for vinterturisme
Bjorli: Ledende vinterdestinasjon med helårstilbud innen 2028
Christian André Pettersen og Team Norway forbereder seg til Bocuse d’Or Europa 2026