Arne Brimi får hederspris
Mesterkokk Arne Brimi tildeles NHO Reiselivs hederspris for innsatsen han har gjort for norsk matkultur.
Prisen ble delt ut av NHO Reiseliv-direktør Kristin Krohn Devold og administrerende direktør i Big Fish Adventure og president i NHO Reiseliv, Mona Saab, under NHO Reiselivs årskonferanse på Hamar onsdag 22 mai.
Respekt for råvarer og norsk matkultur
Prisen går til en mottaker som har gjort en helt spesiell innsats for reiselivet.
-Prisvinneren har gjennom sitt engasjement bidratt til å skape en tydeligere identitet for Norge som matnasjon. Han har fra starten lagt vekt på å søke tilbake til røttene av norsk matkultur med respekt for å bearbeide lokale råvarer så nær opp til det naturlige som mulig. Dette er en visjon som i dag har fått gjenklang i ny nordisk gastronomi. Vi ser ikke bort fra at mange av dagens suksessrike norske topprestauranter har latt seg inspirere av prisvinners ujålete og uformelle filosofi om hvordan et ekte nordisk måltid skal være, heter det i juryens begrunnelse.
Utnevnt til ridder
Arne Brimi er i dag en av Norges mest kjente kokker. Han tok seg til semifinalen i det aller første Bocuse d'Or i Lyon i 1987, og var på 1990-tallet kjent som “Gutta på tur-kokken” på TV2. I 1984 ble han Årets kjøkkensjef ved Fossheim turisthotell i Lom, hvor han var kjøkkensjef frem til 2002.
Han er kjent for koblingen mellom mat, natur og helse, og ble utnevnt til æresdoktor ved Universitetet for miljø- og biovitenskap, da det ble innviet 23. mai 2005.
I dag er han mest kjent for Brimiland, hvor han har skapt sitt eget rike rundt den populære restauranten Vianvang i Vågå, med mat- og naturopplevelser i fokus. I 2005 ble Brimi utnevnt til ridder av St. Olav for sin innsats for norsk matkultur.
Tidligere vinnere
NHO Reiseliv deler ut Hedersprisen til en mottaker "som har gjort en spesiell innsats for reiselivet. Prisen skal være en spore, inspirasjon eller honnør for utført arbeid for reiselivsnæringen i Norge." Prisen deles ikke ut hvert år, og så langt er den delt ut kun seks ganger tidligere.
Tidligere vinnere er hotelleier Petter Stordalen, daværende administrerende direktør i Scandic Hotels Norge, Svein Arild Steen-Mevold, hotelldirektør Terje Hansen i Brakanes Hotel Group, mesterkokk Bent Stiansen, hotellgründer Olav Thon og Sundvolden Hotell.
Nylige artikler
Spania dominerer 10 på topp for sommeren hos Ticket
Norske høner legger 362 egg i året
Stor undersøkelse viser økt interesse for innenlandsferier – Nordland og Innlandet på topp
Sykling driver veksten for sommerferie i Trysil
Brim Explorer tar første steg på Vestlandet
Mest leste artikler
Riksmekleren etter hotell- og restaurantstreiken: Ikke grunnlag for ny mekling ennå
Riksmekleren kaller inn partene i hotell- og restaurantstreiken til møte
Hotellstreik i Egersund: Grand Hotell forskutterer sykepenger, men sjefen må vaske selv
Færre nordmenn velger norgesferie i sommer - Vestland og Innlandet mest populære
Anna Spjuth blir ny administrerende direktør i BWH Hotels Skandinavia