Annonse
Ny turistrekord for Svalbard i sommer
Tallene for gjestedøgn på Svalbard var rekordhøye i både juli og august, viser tall fra Visit Svalbard.
Annonse
– Det er litt færre besøkende enn det var før pandemien, men de som kommer blir litt lenger. Vi er godt fornøyd med det, sier leder i Visit Svalbard Ronny Brunvoll til NRK.
Totalt besøkte i august over 8.200 turister Svalbard, mot drøyt 7.300 samme måned i fjor. De fleste som kom var nordmenn.
– Vi ser at det er interesse for Svalbard, og det har tatt seg godt opp etter pandemien. Hovedsesongen på vinterstid, fra februar til tidlig mai, har rullet og gått bra.
Selv om Brunvoll er positiv til utviklingen, vil han gjerne ha flere besøkende.
– Vi ønsker flere turister fra oktober til januar. Da er det litt for få gjester. Men ellers i året er det på et godt nivå, som det bør være for å kunne drive lønnsomt, sier Brunvoll.
Nylige artikler
Scandic Norge tildeles LINs inkluderingspris
Nord-Norge skaper mest verdi innen reiseliv per innbygger
SAS setter opp flere avganger og større fly foran fotball-VM
Geir-Rune Larsen er vinner av Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris 2025
Må jeg tipse?
Mest leste artikler
Historisk gjenåpning: Nils Flatmark leder Savoy 1918s kjøkken
Hvordan KI revolusjonerer hotellbransjen: Effektivitet og personalisering
RevPAR-utvikling for Oslo-hotellene: En analyse av november 2025
Hvordan Norge kan bli et bærekraftig reisemål året rundt
Classic Norway Hotels: Årets bedrift 2025 og suksesshistorie i hotellbransjen