Ny turistrekord for Svalbard i sommer
Tallene for gjestedøgn på Svalbard var rekordhøye i både juli og august, viser tall fra Visit Svalbard.
– Det er litt færre besøkende enn det var før pandemien, men de som kommer blir litt lenger. Vi er godt fornøyd med det, sier leder i Visit Svalbard Ronny Brunvoll til NRK.
Totalt besøkte i august over 8.200 turister Svalbard, mot drøyt 7.300 samme måned i fjor. De fleste som kom var nordmenn.
– Vi ser at det er interesse for Svalbard, og det har tatt seg godt opp etter pandemien. Hovedsesongen på vinterstid, fra februar til tidlig mai, har rullet og gått bra.
Selv om Brunvoll er positiv til utviklingen, vil han gjerne ha flere besøkende.
– Vi ønsker flere turister fra oktober til januar. Da er det litt for få gjester. Men ellers i året er det på et godt nivå, som det bør være for å kunne drive lønnsomt, sier Brunvoll.
Nylige artikler
– Vi merker at flere er opptatt av hvor maten kommer fra
Turistnæringen i nord tjener 30 milliarder, men for lite blir igjen i landsdelen
Hellstrøm Juleaquavit til topps på Norsk Akevittfestival
Chardonnay-favoritt i ny årgang
– Ambisjonen er å vise en bredere og mer moderne side av fransk matkultur på Umami Arena
Mest leste artikler
Datatilsynet gransker Thon, Strawberry og Citybox etter svindelforsøk
Hetebølger flytter turistene nordover i Europa
LuuLuu satser på reiselivsutvikling i Norge og Norden
Koenigsegg Jesko til Straand Bilfinale i Vrådal
Oslo vil innføre cruiseavgift fra 2027 – hotellgjester slipper