Brudd i lønnsforhandlingene for hotell- og restaurantbransjen
Fellesforbundet og Parat har brutt forhandlingene med NHO Reiseliv. Dermed blir det mekling hos Riksmekleren etter påske.
Meklingen hos Riksmekleren vil starte torsdag 16. april med meklingsfrist 17. april klokken 24.00. En eventuell streik, hvis partene ikke kommer til enighet i meklingen, vil tidligst tre i kraft 17. april kl. 24.00.
Onsdag morgen startet Fellesforbundet og NHO Reiseliv forhandlingene om lønns- og arbeidsvilkår for ansatte i reiselivsnæringen. I dag måtte man konstatere at det ikke var mulig å komme til enighet. Fellesforbundet har derfor valgt å bryte forhandlingene med NHO Reiseliv.
– Vi opplever at det er stor avstand og lite bevegelse fra motparten i forhandlingene. NHO Reiseliv har stilt krav som etter vårt syn er uforenelige med et rettferdig lønnsoppgjør for medlemmene våre. Når de heller ikke har kommet oss i møte på et eneste av våre krav hittil i forhandlingene, ser vi oss nødt til å søke Riksmeklerens hjelp for å oppnå fremdrift, sier forhandlingsleder Clas Delp.
Fellesforbundet gikk til årets lønnsforhandlinger med krav om økt kjøpekraft, forskuttering av sykepenger og velferdspermisjoner for ansatte i hotell- og restaurant.
Forhandlingsleder Clas Delp er tydelig på at Fellesforbundets medlemmer forventer gjennomslag for kravene om lønns- og arbeidsbestemmelser i Riksavtalen.
– Dette oppgjøret skal merkes på lommeboka, og sikre arbeidstakere økt trygghet på jobben og i hverdagen. Arbeidsfolk skal ikke måtte telle på krona for å avgjøre om økonomien deres tåler at de blir syke eller ikke, fastslo Delp i forkant av forhandlingene.
– Vil gjøre det vi kan for å unngå streik
– Arbeidstakernes krav lå for langt unna det som er ansvarlig for arbeidsgiversiden å godta, og vi kom derfor ikke til enighet. Nå skal vi møtes hos Riksmekler etter påske. Vi vil gjøre det vi kan for å finne en løsning, slik at vi unngår streik, sier Magne Kristensen, forhandlingsleder og direktør for arbeidslivspolitikk i NHO Reiseliv.
Nylige artikler
Singapore Airlines nok en gang kåret til verdens beste flyselskap
En møteplass for hele Motor-Norge
Bergen kåret til Europas beste by å bo i
Bydelspolitikerne endrer åpningstidene - et av Oslos mest kjente utesteder stenger
Styrket tro på potensialet for Hafjell som sommerdestinasjon
Mest leste artikler
LEV Collection åpner små urbane hoteller og utfordrer Airbnb
Verdens 50 beste hoteller 2026 – Rosewood Hong Kong på topp
Anders Elde skal lede Citybox Tromsø, Nord-Norges største hotell
Overtidsbetaling for merarbeid kan koste reiselivet 2 milliarder
Norge blir et av Europas mest attraktive sommerreisemål