Brudd i lønnsforhandlingene for hotell- og restaurantbransjen
Fellesforbundet og Parat har brutt forhandlingene med NHO Reiseliv. Dermed blir det mekling hos Riksmekleren etter påske.
Meklingen hos Riksmekleren vil starte torsdag 16. april med meklingsfrist 17. april klokken 24.00. En eventuell streik, hvis partene ikke kommer til enighet i meklingen, vil tidligst tre i kraft 17. april kl. 24.00.
Onsdag morgen startet Fellesforbundet og NHO Reiseliv forhandlingene om lønns- og arbeidsvilkår for ansatte i reiselivsnæringen. I dag måtte man konstatere at det ikke var mulig å komme til enighet. Fellesforbundet har derfor valgt å bryte forhandlingene med NHO Reiseliv.
– Vi opplever at det er stor avstand og lite bevegelse fra motparten i forhandlingene. NHO Reiseliv har stilt krav som etter vårt syn er uforenelige med et rettferdig lønnsoppgjør for medlemmene våre. Når de heller ikke har kommet oss i møte på et eneste av våre krav hittil i forhandlingene, ser vi oss nødt til å søke Riksmeklerens hjelp for å oppnå fremdrift, sier forhandlingsleder Clas Delp.
Fellesforbundet gikk til årets lønnsforhandlinger med krav om økt kjøpekraft, forskuttering av sykepenger og velferdspermisjoner for ansatte i hotell- og restaurant.
Forhandlingsleder Clas Delp er tydelig på at Fellesforbundets medlemmer forventer gjennomslag for kravene om lønns- og arbeidsbestemmelser i Riksavtalen.
– Dette oppgjøret skal merkes på lommeboka, og sikre arbeidstakere økt trygghet på jobben og i hverdagen. Arbeidsfolk skal ikke måtte telle på krona for å avgjøre om økonomien deres tåler at de blir syke eller ikke, fastslo Delp i forkant av forhandlingene.
– Vil gjøre det vi kan for å unngå streik
– Arbeidstakernes krav lå for langt unna det som er ansvarlig for arbeidsgiversiden å godta, og vi kom derfor ikke til enighet. Nå skal vi møtes hos Riksmekler etter påske. Vi vil gjøre det vi kan for å finne en løsning, slik at vi unngår streik, sier Magne Kristensen, forhandlingsleder og direktør for arbeidslivspolitikk i NHO Reiseliv.
Nylige artikler
Mer optimisme innen reiseliv, sjømat og offshore
Classic Norway har overtatt driften av Hurdalsjøen Hotell & Spa
Radisson Hotel Group og Accenture gjør det enklere å finne riktig hotell med ChatGPT
Amerikansk investeringsselskap blir storeier i EasyJet
Trøndersk øl og ost fikk kvalitetsstempel for lokalmat og -drikke
Mest leste artikler
God juli for norske hoteller: Rombelegg opp 1,3 prosent, men store geografiske forskjeller
LEV Collection lanserer små urbane hoteller i Norge – åpner først i Stavanger
Rekord for hotellovernattinger i juni 2026 – over 2,9 millioner overnattinger
Nye utepilsregler i Oslo: Oslometeren testes på St. Hanshaugen
Marriott oppjusterer RevPAR-prognosen og passerer 4000 hoteller i pipeline