LOs sommerpatrulje med ekstra fokus på restaurant- og utelivsbransjen
LOs sommerpatrulje besøker bedrifter der unge arbeidstakere er i sin første sommerjobb.
Målet er å sikre at de har mer kunnskap om rettigheter og plikter i arbeidslivet. Ved fjorårets patrulje opplevde omtrent halvparten av de unge brudd i arbeidsmiljøloven.
Bekymret for restaurant- og utelivsbransjen
Sommerpatruljen besøker mange ulike arbeidsplasser. I år er det et ekstra fokus restaurant- og utelivsbransjen. I denne bransjen erfarer LO at mange arbeidstakere blir ulovlig sendt hjem tidlig fra vaktene, eller at vaktene blir avlyst på dagen.
Vi ser også utfordringer som ulovlig kameraovervåkning på arbeidsplassen, for lite opplæring, brudd på arbeidskontrakt og at den unge arbeidstakeren ikke vet hvem som er verneombud, går igjen. Arbeidsgiverne må sørge for bedre rutiner for hva unge skal gjøre dersom de opplever usikkerhet eller ubehagelige situasjoner i arbeidslivet.
Nylige artikler
Hertz Norge på topp for fjerde gang
Fremtidens kokker og servitører kjemper om finaleplass
Marriott oppjusterer prognosene for tredje gang i år
Scandic Hotels Group fullfører oppkjøp av Dalatas hotellvirksomhet
Selvaag Eiendom signert med nordisk restaurant på Tjuvholmen
Mest leste artikler
Norges beste hotellfrokost 2026: Hotel Bristol og Scandic Nidelven vant
Hellstrøm Juleaquavit 2026 kåret til beste akevitt på Norsk Akevittfestival
Brakstad kåret til årets beste pinnekjøtt i Bergen
Tromsø, Stranda og Vågan får innføre besøksbidrag fra 2027
Erlend Føleide blir ny driftsdirektør i Home Hotel Norge