Statsbudsjettet 2026: Endringer og konsekvenser for reiselivet
Regjeringen satser på arbeidsmarkedstiltak og samisk næringsliv - fjerner gratis ferjer.
Vil bruke 12,5 milliarder kroner på arbeidsmarkedstiltak
– Vi må få flere i jobb og færre på trygd. For å få til det, trenger vi flere aktive tiltak som setter folk i stand til å få arbeid. Derfor styrker vi tiltakene med nesten 600 millioner kroner i 2026, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap).
Hun røper nå hvor mye penger de har satt av til arbeidsmarkedstiltak i statsbudsjettet for 2026, som legges fram neste onsdag. Totalt er potten på 12,5 milliarder kroner. Justert for prisvekst er dette en økning på 600 millioner kroner fra i år, ifølge regjeringen.
Ap-regjeringen har et mål om å få 150.000 flere inn i arbeidslivet de neste fire årene.
For reiselivet som sysselsetter mange sesong- og deltidsarbeidere, kan dette bidra til bedre rekruttering og bemanningsmuligheter.
Tar ferjegrep
I 2023 ble en rekke ferger gratis – et grep som ifølge regjeringen kostet 420 millioner kroner årlig. Flere fergestrekninger fikk også lavere billettpris.
Ferge-grepet var en stor seier for daværende regjeringsparti Senterpartiet, som vil gjøre alle fergestrekninger gratis.
I statsbudsjettet for 2026 foreslår regjeringen å kutte ut gratis-fergene, og legge dem inn under ordningen med lavere billettpris. Det vil spare staten for 255 millioner kroner.
Regjeringen vil styrke samisk næringsliv
– Regjeringen er opptatt av å sikre økt aktivitet og bosetting i nord. Da er det viktig å legge til rette for samisk næringsvirksomhet, og støtte opp om framoverlente, nytenkende og driftige samiske gründere, både innenfor reiseliv og andre bransjer, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Regjeringen vil styrke tilgangen på investeringskapital for samiske bedrifter, og foreslår å bevilge 7 millioner kroner i 2026 til dette formålet over Sametingets budsjett. Dette skal bidra til at flere små og mellomstore bedrifter i næringer basert på samisk kultur og identitet, skal kunne etablere og utvikle seg. Tiltaket er ment å styrke næringslivet og verdiskapingen i samiske områder, der tilgangen på investeringskapital kan være en utfordring.
Artikkel oppdateres fortløpene
Nylige artikler
De fleste velger Norgesferie i sommer
Populært hotell på Sola er blitt oppgradert
Oslo-hotellene fylles opp før VM-kvartfinalen
Norwegian åpner ny direkterute mellom Glasgow og Tromsø
Historisk hotell- og restaurantkvartal under bygging i Stavanger
Mest leste artikler
RevPAR-fall i juni for norske hoteller – rompriser ned 1,3 prosent
Årets kokk 2023: Norges mest prestisjefylte kokkekonkurranse i Stavanger
Økt hotellbelegg i Oslo og Trondheim i oktober 2025
Ny kaffegenerasjon: unge nordmenn velger iskaffe året rundt
Sirkus Renaa åpner bakeri og kafé ved Nasjonalmuseet i Oslo