Vil endre ferieloven
Myndighetene vurderer å endre ferieloven slik at alle får rett til betalt ferie allerede fra første arbeidsår.
I dag gir ferieloven alle rett til fire ukers ferie. I tillegg opparbeider alle arbeidstakere feriepenger som erstatter lønnen når de har ferie. Ulempen er at nyansatte må arbeide et helt år før de har opparbeidet seg feriepenger fullt ut året etter. Det kan være i strid med EU-regler, skriver FriFagbevegelse.
Arbeidsminister Tonje Brenna (Ap) vil vurdere å endre ferieloven slik at alle får fire ukers betalt ferie fra første år i arbeidslivet.
Esa har stilt spørsmål til norske myndigheter om ferielovens ordning er i tråd med EUs arbeidstidsdirektiv som pålegger medlemsstatene å sikre alle arbeidstakere minst fire ukers årlig betalt ferie.
Et utvalg ledet av samfunnsøkonom og tidligere ekspedisjonssjef i Finansdepartementet Knut Moum, har utredet ferielovens system for opptjening av feriepenger. Nå ber Arbeids- og inkluderingsdepartementet om høringsinstansenes syn på rapporten og de ulike modellene for mer samtidig opptjening av feriepenger. Høringsfristen er satt til 21. oktober.
Nylige artikler
Mer optimisme innen reiseliv, sjømat og offshore
Classic Norway har overtatt driften av Hurdalsjøen Hotell & Spa
Radisson Hotel Group og Accenture gjør det enklere å finne riktig hotell med ChatGPT
Amerikansk investeringsselskap blir storeier i EasyJet
Trøndersk øl og ost fikk kvalitetsstempel for lokalmat og -drikke
Mest leste artikler
God juli for norske hoteller: Rombelegg opp 1,3 prosent, men store geografiske forskjeller
LEV Collection lanserer små urbane hoteller i Norge – åpner først i Stavanger
Rekord for hotellovernattinger i juni 2026 – over 2,9 millioner overnattinger
Nye utepilsregler i Oslo: Oslometeren testes på St. Hanshaugen
Marriott oppjusterer RevPAR-prognosen og passerer 4000 hoteller i pipeline