Flere utenlandske turister besøker Munchmuseet og Nasjonalmuseet
Tall Klassekampen har hentet inn viser at Nasjonalmuseet fortsatt er landets mest besøkte kunstmuseum, mens Munchmuseet er en god nummer to.
Så langt i år har 856.600 har vært innom Nasjonalmuseet, mot 946.000 i fjor. Munchmuseet har hatt 750.000 besøkende til nå i år, og har passert tallet for fjoråret – som var 730.000.
Begge museene kan vise til økning i antall utenlandske turister blant de besøkende. Mens Nasjonalmuseet har hatt en økning på 25 prosent, melder Munchmuseet at antallet internasjonale besøkende har økt med 70 prosent dette året.
Det skaper store ringvirkninger, mener Munch-direktør Tone Hansen.
– Fordi vi vet at et stort museum med en verdenskjent kunstner, som Edvard Munch, er en viktig driver for turisme. Det at vi er med å trekke besøkende til hovedstaden, skaper igjen store verdier for næringslivet i Oslo, skriver Munch-direktør Tone Hansen i en epost til avisen.
Nylige artikler
Flyvelederstreiken avblåses
Flyvelederstreiken: Gratis utdannelse, garantert jobb og 1,7 millioner i lønn
Hvem blir Årets Konditor 2027?
Dårlig sommervær gir høstferie-boom
Hvem lager verdens beste paella?
Mest leste artikler
Fursetgruppen skal drive personalrestaurant i Du Nord
Flygelederstreiken: Gratis utdanning og 1,7 millioner i lønn
Hotellmarkedet i Norge: Fall i rombelegg, rekordhøye rompriser
Ex-Strawberry-ansatt innrømmer grovt underslag
Flygelederstreik skaper kaos i flytrafikken