Siden krigen startet har tusenvis av flyvninger allerede blitt kansellert. Det betyr venting og usikkerhet for mange reisende

Mange nordmenn frykter feriesmell, til tross for håp om fred i Midtøsten

Mer enn én av tre nordmenn er bekymret for utviklingen i Midtøsten og går inn i sommerferien med en uro i magen. Håpet er at nye fredssignaler kan gi ro.

Publisert

Det siste døgnet har det kommet flere tegn på at det kan nærme seg en fredsavtale mellom USA og Iran. Etter måneder med uro, trusler og konflikt gir det håp. Men nordmenn tør ikke senke skuldrene helt. 

En fersk undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring viser at mer enn én av tre nordmenn er bekymret for utviklingen i Midtøsten i sommer. 

– Folk følger med. Når det er uro i en så viktig region, skjønner mange at det får konsekvenser langt utover konfliktområdet. Siden krigen startet har tusenvis av flyvninger allerede blitt kansellert, også til områder langt unna Midtøsten, sier Kathrine Kleppestø, skadesjef for reise i Frende Forsikring. 

Økte drivstoffpriser på grunn av konflikten har fått mye av skylden for massekanselleringene. 

Frykter dyrere ferie og mer trøbbel

Midtøsten spiller en nøkkelrolle i verdens energiforsyning og mange har merket hvordan olje- og drivstoffpriser har påvirket prisene på både flybilletter og bensin denne våren. 

– Mange har allerede stram økonomi inn mot sommeren. Når det samtidig er usikkerhet i verden, blir folk ekstra urolige. Ikke bare for om ferien blir dyrere enn de hadde planlagt, men også om reiseruten blir mer komplisert, sier Kleppestø. 

Selv om det nå er håp om en fredsavtale, minner Kleppestø om at situasjonen ikke blir normal igjen på 1-2-3. 

– Det er ikke nødvendigvis krigshandlingene i seg selv som påvirker Ola Nordmann mest, men usikkerheten og følgene. Krigen har vart siden slutten av februar, og spesielt folk som skal mellomlande på store flyknutepunkter i regionen har spørsmål nå. Dette gjør at mange kjenner litt på uroen, selv om de skal reise til helt trygge reisemål, sier Kathrine Kleppestø, skadesjef for reise i Frende Forsikring.    

Powered by Labrador CMS