Ny rekord for sykkelsatsingen i Hemsedal
Hemsedal styrker posisjonen som en av Norges ledende sykkeldestinasjoner med over 35 000 gjennomførte turer i Hemsedal Rides og 13 800 syklister ble fraktet med stolheisen hos SkiStar Hemsedal.
– Legger vi til alle som tråkker opp fjellet før og etter heisens åpningstid, eller tar noen ekstra runder på elsykkel, snakker vi om minst 30 prosent flere turer, sier Anneli Rosberg Vøllo, prosjektleder i Hemsedal hos Destinasjon Hemsedal. – Det er rett og slett helt rått. Syklingen har blitt selve motoren i sommersesongen vår – sammen med fjellturene.
Gir kraftige ringvirkninger i bygda
Den økende interessen for sykling merkes i hele Hemsedal. Sykkelutleien har gått for fullt fra morgen til kveld, serveringstilbudene i og rundt skisenteret har hatt en klar oppsving, og gjestene velger å bli lenger – mange kommer også tilbake flere ganger i løpet av sesongen.
– Hemsedal Rides har skapt nytt liv i fjellet. Aktivitetene våre bidrar til økt verdiskaping både i Hemsedal og i resten av Hallingdal, som samlet tilbyr fantastisk sykling. Dette styrker hele regionen, sier Vøllo.
For hele familien – fra Tottelia til toppstiene
Hemsedal opplever bred tilstrømning av syklister i alle aldre og på alle nivåer. I Tottelia Bike Park tester de yngste fart og teknikk, mens erfarne syklister utforsker de varierte flytstiene i Hemsedal Rides. I tillegg kommer alle som foretrekker grusveisykling og som tilbringer lange dager på stier og skogsveier rundt om i dalen.
Denne allsidigheten gjør Hemsedal til et attraktivt valg for både nybegynnere, familier og erfarne syklister – og skaper høy aktivitet gjennom hele sommeren.
En sykkelsesong som har kommet for å bli
Den rekordsterke sommeren er et tydelig tegn på at sykkelopplevelsene i Hemsedal er blitt en viktig del av reiselivstilbudet og den lokale næringsutviklingen.
– Sykkelsatsingen gir puls i bygda, styrker næringslivet og skaper en sommeropplevelse som virkelig treffer gjestene våre, sier Vøllo.
Hemsedal ser nå frem til videre utvikling av sykkeltilbudet og ønsker velkommen til sykkelsesongen 2026.
Nylige artikler
Stordalen vant over Skatteetaten i retten
For mange cruiseturister i Ålesund?
Den lette og lyse trenden fortsetter
Pris er viktigere enn destinasjon for sommerferien
Vestlendinger foretrekker å komme tett på lokalkulturen på ferie
Mest leste artikler
Norske verdier som drivkraft for helårlig reiseliv i Norge
Miljødirektoratet foreslår 50% kjøttavgift for å redusere utslipp
Turisme til Oslo øker: Stor vekst fra USA og Kina
Hvordan pandemien har endret nordmenns reisemønster og preferanser
Scandic Hotels: Sterkere grunnlag for vekst og økt RevPAR i 2025