Vintervær driver reiselysten – bestillingene skyter fart i januar
Snø, kulde og vinterlige forhold har fått mange til å lengte bort. I begynnelsen av januar har bestillingene av utenlandsreiser økt kraftig, og interessen for å reise allerede i årets første måneder er stor.
Ifølge reisebyrået Ticket har antall bestilte reiser i årets første uke økt med 75 prosent, sammenlignet med samme periode i fjor. En stor andel av bestillingene gjelder reiser med avreise allerede i årets tre første måneder, noe som peker på et sterkt behov for miljøskifte.
– Vi merker en svært sterk reiselyst akkurat nå. Mye tyder på at den snørike og kalde starten på året har gjort at flere ønsker å sikre seg en utenlandsreise, sier Tiyoneh Jah, PR- og kommunikasjonsansvarlig i Ticket.
Over halvparten av alle bestillingene som gjøres nå gjelder reiser med avreise i januar, februar eller mars. Det viser at mange ønsker å komme seg bort så raskt som mulig – enten det er snakk om reiser til varmere breddegrader eller storbyreiser for et avbrekk fra hverdagen.
Mest bestilte destinasjonene akkurat nå
1. Bangkok, Thailand (7)
2. Gran Canaria, Spania (1)
3. London, Storbritannia (6)
4. Gdansk, Polen (3)
5. Alicante, Spania (2)
6. Tenerife, Spania (4)
7. Malaga, Spania (8)
8. Barcelona, Spania (9)
9. Amsterdam, Nederland (5)
10. Paris, Frankrike (10)
Kilde: Tickets bestillingsstatistikk. Gjelder reiser bestilt mellom 1.–14. januar 2026 med avreise i januar, februar eller mars, sammenlignet med samme periode året før. Tall i parentes viser plassering på topplisten året før.
Nylige artikler
Vintervær driver reiselysten – bestillingene skyter fart i januar
9 nye medlemmer kvalifisert for medlemskap i De Historiske
New York Times anbefaler Træna som reisemål
Tromsø får Scandic Go
Wizz air lanserer nok en rute til Oslo
Mest leste artikler
Hvordan serveringsnæringen styrker stedskvalitet og næringsliv i Norge
Regjeringen kutter 30 millioner i reiselivssatsingen: Hva betyr det for norsk turisme?
Nye flyruter i Norge 2026: Norwegian leder an med flest ruter
Undefined
Riu Hotels kjøper Hotel Riu Plaza London The Westminster for 290 millioner pund