Restaurant

Vennejulebordene er blitt færre. Bedrifter som pleide å spandere fri bar på ansatte på julebordet, har kuttet budsjettene til noen glass vin.

Folk kutter i forbuket på restaurant

– Vi har aldri hatt så mange som har drukket vann hos oss, sier restauranteier Nevzat Arikan

Publisert Sist oppdatert

­Restauranteier Nevzat Arikan (60) har sett nye vaner blant restaurantgjestene i år, skriver Dagens Næringsliv.

Vennejulebordene er blitt færre. Bedrifter som pleide å spandere fri bar på ansatte på julebordet, har kuttet budsjettene til noen glass vin. Selv sultne middagsgjester kutter der de kan:

Han anslår at de økonomiske resultatene har falt rundt 20 prosent på tvers av hans Oslo-restauranter Trattoria Popolare, Nedre Foss gård og Zarathustra i år. Omsetningen har falt anslagsvis ti prosent, og prisøkninger på råvarer og lønn har spist opp like mye.

I motsatt ende har hans fine dining-restaurant Arakataka økt omsetningen med rundt 15 prosent i år. Der koster en seksretters meny en snau tusenlapp – uten drikke.

Arakataka ser ut til å ende på et overskudd omtrent som i 2022, rundt fem millioner kroner.

– Her til lands er det mange som ikke lar seg påvirke av rentestigningene. De går ut og spiser som før, sier Arikan.

For å lese denne saken må du være abonnent

Reiseliv1 & Convenience – nye saker på nett hver dag og 7 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler på både reiseliv1.no og convenience.no samt e-utgaven.

Reiseliv1 & Convenience
Nett og papir
3 mnd

150,- 575,-

KJØP

Reiseliv1 & Convenience
Nett og papir
12 mnd

1875,-

KJØP

Reiseliv1 & Convenience
Nett
1 mnd

1,- 145,-

KJØP

Reiseliv1 & Convenience
Nett
12 mnd

1430,-

KJØP

Powered by Labrador CMS